Ziua Eroilor comemorată prin depuneri de coroane la Giurgiu

Astăzi, 29 mai, la Giurgiu a fost comemorată Ziua Eroilor într-un ceremonial ce a avut loc la ora 12.00 la Biserica Înălţării Domnului.
Evenimentul a debutat cu slujba de pomenire a ostaşilor români căzuţi pe câmpurile de luptă pentru apărarea patriei, libertatea şi demnitatea poporului român. În faţa întregului auditoriu, colonelul Ştefan Manea a ţinut un discurs despre importanţa acestei zile, urmat de depunerea coroanelor de flori la Monumentul Eroilor.
Alături de autorităţile municipale şi judeţene, la eveniment au participat cadrele militare active şi în retragere, personalul structurilor M.A.I. din municipiu, reprezentanţii partidelor politice şi presei, precum şi cetăţeni de rând. Spre deosebire de ceilalţi ani, la această ceremonie au participat şi preșcolari giurgiuveni, care la rândul lor au depus buchete de flori.
Ca în fiecare an, ceremonialul religios şi militar s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare.

Ultima modificare: 29.05.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Primarul Nicolae Barbu, prezent la premierea elevilor cu rezultate deosebite la olimpiadele şi concursurile naţionale